18.8 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

Presidenti Erdogan u premton të prekurve nga tërmeti se brenda një viti do t’u ndërtojë ndërtesa të reja

Të paktën 8.574 persona humbën jetën dhe 49.133 të tjerë u plagosën pas dy tërmeteve të fuqishme që tronditën Türkiyen jugore të hënën, deklaroi sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu.

Erdoğan vizitoi sot rajonin Kahramanmaraş, i cili ishte më i godituri nga tërmeti shkatërrues dhe vlerësohet të jetë fatkeqësia më e rëndë që ka goditur vendin në 100 vitet e fundit.

“Deri më tani kemi 8.574 të vdekur, 49.133 të plagosur dhe 6.444 ndërtesa janë shembur”, tha Erdoğan në një konferencë për media pas vizitës në lagjen e tendave.

Më tej ai tha se shteti ka mobilizuar të gjitha resurset dhe organizatat e tij në krye me AFAD. “Qytetarët tanë nuk duhet të shqetësohen, nuk do t’i lëmë kurrë të mbesin në rrugë”, tha Erdoğan.

Presidenti Erdoğan tha se qytetarëve të prekur nga tërmeti u janë ofruar ambiente të volitshme akomodimi në hotele në qytetet Antalya, Mersin dhe Alanya, në bregdetin jugor të Türkiye-s. Të gjithë qytetarët që dëshirojnë mund të shkojnë drejt këtyre qyteteve, ku do t’u sigurohet gjithçka dhe që do të lehtësojë punën e shërbimeve të shpëtimit në terren në periudhën e ardhshme.

Erdoğan shtoi se të gjitha familjet e prekura nga tërmeti do të paguhen nga 10 mijë lira secila, si lehtësim në këto momente të vështira.

“Qëllimi ynë është të kryejmë operacione masive strehimi në 10 qytete në vitin e ardhshëm, ashtu siç bëmë në provincat e tjera ku kemi përjetuar fatkeqësi”, shtoi ai.

Sipas të dhënave të AFAD-it janë ngritur gjithsej 50.818 tenda për të mbijetuarit. Në terren janë dërguar edhe 5.434 automjete, përfshirë ekskavatorë, traktorë dhe buldozerë.

Për të përshpejtuar operacionet e kërkim-shpëtimit, Türkiye shpalli të martën gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në dhjetë provinca – Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë, epiqendra e të cilave ishte në provincën Kahramanmaraş, goditën 10 provinca dhe prekën më shumë se 13 milionë njerëz.

Lëkundjet u ndjenë edhe në Sirinë fqinje, duke shkaktuar mijëra të vdekur dhe të plagosur si dhe dëme të mëdha.

Si pasojë e tërmetit në Sirinë fqinje, jetën kanë humbur të paktën 2530 persona dhe 4645 të tjerë janë plagosur.

Related Articles

“Trafikut Urban“ i shtohet edhe një shofere

Mehreme Brahimi është shoferja e tretë që i është bashkuar ndërmarrjes “Trafiku Urban”. Kryeshefi i “Trafikut Urban“, Burim Maraj, është shprehur i kënaqur me përparimet...

Luiz Ejlli emocionon rrjetin me surprizën për fansin me aftësi të veçanta

Luiz Ejlli në koncertin e tij të fundit, ka udhëtuar më herët drejt Shkodrës për të takuar Denisin, një djalë më aftësi të kufizuara....

Ekskluzive | Sulmuan brutalisht mërgimtarin, këta janë katër vëllezërit e arrestuar në Istog

Një rrahje brutale ka ndodhur këtë javë në komunën e Istogut. Një bashkatdhetar derisa ishte në veturë me gruan e tij sulmohet nga katër...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

“Trafikut Urban“ i shtohet edhe një shofere

Mehreme Brahimi është shoferja e tretë që i është bashkuar ndërmarrjes “Trafiku Urban”. Kryeshefi i “Trafikut Urban“, Burim Maraj, është shprehur i kënaqur me përparimet...

Luiz Ejlli emocionon rrjetin me surprizën për fansin me aftësi të veçanta

Luiz Ejlli në koncertin e tij të fundit, ka udhëtuar më herët drejt Shkodrës për të takuar Denisin, një djalë më aftësi të kufizuara....

Ekskluzive | Sulmuan brutalisht mërgimtarin, këta janë katër vëllezërit e arrestuar në Istog

Një rrahje brutale ka ndodhur këtë javë në komunën e Istogut. Një bashkatdhetar derisa ishte në veturë me gruan e tij sulmohet nga katër...

“Njërit i është amputu këmba” – Kjo është gjendja shëndetësore e tre të plagosurve në Skenderaj

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë pas mesnate në një kafene në fshatin Runik të Skenderajt, ku si pasojë e të shtënave ka...

Për çfarë shërbente lokali ku ndodhi vrasja në Skenderaj dhe sa persona u përfshinë- Insajderi sjell detaje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit ta sotëm në një lokal në fshatin Runik të Skenderajt. Një person...
tv/7c7bbd1d38e881a78f5888586341c0e344ac74e92b66eec7e13baa58bdb7263f.js">