2.7 C
New York
Friday, February 3, 2023

Buy now

Çfarë tregon pozicioni juaj ulur?

Gjuha e trupit; shpesh ju tregon shumë më tepër sesa fjalët mund të bënin ndonjëherë. Është një mjet tepër i rëndësishëm kur bëhet fjalë për krijimin e marrëdhënieve, sepse shumica e emocioneve komunikohen jo verbalisht.

Pra, kur jemi në kontakt me njerëzit e tjerë, ne themi shumë më tepër sesa bëjmë vetëm me fjalët tona. Nuk ka të bëjë me atë që ne jemi duke thënë saktësisht, por si ndihemi kur po e themi atë. Mund të jetë e vështirë të flasim për ndjenjat tona, prandaj ne shpesh i komunikojmë emocionet tona përmes gjuhës së trupit.

Kjo mund t’ua bëjë të qartë njerëzve të tjerë nëse ka një kuptim themelor për atë që po themi dhe si kemi lidhje me ta. Kjo është arsyeja pse gjuha e trupit është e rëndësishme kur vendosni kontakte me të gjitha llojet e njerëzve. Gjuha e trupit mund të na tregojë shumë se kush jemi dhe si lidhemi me mjedisin tonë. Cila është qëndrimi juaj i zakonshëm i uljes?

Pozicioni A
Njerëzit që ulen kështu janë shumë krijues dhe karizmatikë. Ata janë spontanë dhe nuk mendojnë shumë gjatë për vendimet që marrin. Kjo mund të shkaktojë disa telashe herë pas here, por hijeshia e tyre natyrore do t’i ndihmojë ata të dalin nga një situatë e vështirë. Këta njerëz e shohin jetën si një aventurë dhe janë të hapur për përvoja të reja. Ata janë gjithashtu shumë të njohur dhe bëjnë lehtësisht miq të rinj, edhe pse shumë nga këto marrëdhënie janë kalimtare.

Pozicioni B
Njerëzit që ulen në këtë pozitë janë ëndërrimtarë të vërtetë. Ata kanë një imagjinatë të pasur dhe mund ta humbin plotësisht veten në një ëndërrim. Ata janë shumë empatikë dhe lehtë mund të kontaktojnë me njerëz të tjerë, por ndonjëherë e vendosin veten në plan të dytë për shkak të kësaj. Ata janë dëgjues shumë të mirë dhe janë në kontakt të fortë me ndjenjat e tyre.

Pozicioni C
Këta janë njerëz kaotikë që kanë shumë probleme të përqendrohen dhe të ulen të qetë. Mendjet e tyre janë gjithmonë në lëvizje dhe ata shpesh flasin para se të mendojnë për ndikimin e fjalëve të tyre. Ata janë mërzitur lehtë dhe kanë një hapësirë ​​të shkurtër vëmendjeje. Ata shkëlqejnë më së shumti në një mjedis të shpejtë me shumë stimuj. Në marrëdhënie ata gjithashtu mund të bëhen jo interesantë shpejt, dhe kanë nevojë për dikë që mund të shtyhet prapa.

Pozicioni D
Këta shpesh janë njerëz shumë të zgjuar që janë mendimtarë të mirë racionalë. Ata janë të përpiktë, të zoti dhe të rregullt. Shtëpitë e tyre shpesh janë të pastra, dhe gjithçka ka vendin e vet të duhur. Ata janë pak të rezervuar dhe nuk do të zbulojnë shpejt gjithçka për veten e tyre. Megjithatë ata janë shumë të sinqertë dhe nuk u pëlqen të bëjnë thashetheme. Ata qëndrojnë të qetë në çdo situatë dhe nuk e humbin lehtë perspektivën.

Pozicioni E
Këta njerëz janë shumë të orientuar drejt qëllimit dhe vlerësojnë shumë karrierën e tyre. Ata i japin rëndësi vendosjes së qëllimeve ambicioze për veten e tyre dhe nuk janë të kënaqur me më pak. Në nivelin personal ata gjithashtu pëlqejnë të vendosin qëllime, për shembull kur bëhet fjalë për shëndetin dhe dashurinë. Ata janë shumë perfeksionistë për gjithçka, përfshirë edhe pamjen e tyre të jashtme. Kjo ndonjëherë i bën ata të humbin shikimin e asaj që ata tashmë kanë, sepse ata aspirojnë gjithmonë për më shumë.

Related Articles

Parashikimi i motit për nesër

Reshje intensive bore kanë filluar sonte në shumë pjesë të Kosovës. Nga Prishtina, Mitrovica, Fushë Kosova e Podujeva, qytetarët kanë ndarë video e fotografi...

A e dini se në va’rrimin e ketij sahabi, morën pjesë 70 mijë melek!

Ae dini se në va’rrimin e ketij sahabi, morën pjesë 70 mijë melek!Ishte shumë i ri në moshë, kur ia dha besën Muhammedit alejhi...

E rëndë: Gjendet i vdekur 62 vjeçari në veturën e tij në parkingun e QKUK-së

Sot u raportua për një rast të rëndë që ka ndodhur sot në parkingun e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku një person është...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Parashikimi i motit për nesër

Reshje intensive bore kanë filluar sonte në shumë pjesë të Kosovës. Nga Prishtina, Mitrovica, Fushë Kosova e Podujeva, qytetarët kanë ndarë video e fotografi...

A e dini se në va’rrimin e ketij sahabi, morën pjesë 70 mijë melek!

Ae dini se në va’rrimin e ketij sahabi, morën pjesë 70 mijë melek!Ishte shumë i ri në moshë, kur ia dha besën Muhammedit alejhi...

E rëndë: Gjendet i vdekur 62 vjeçari në veturën e tij në parkingun e QKUK-së

Sot u raportua për një rast të rëndë që ka ndodhur sot në parkingun e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku një person është...

A është ky shoferi më idiot që keni parë ndonjëherë? (Video)

A është ky shoferi më idiot që keni parë ndonjëherë? Siç dihet, në Rusi, kemi parë shpesh video në të cilat shihen aksidente të...

Doli nga vetura edhe e rrethojnë menjëherë qentë, arsyeja pse ndodhi kjo do t’ju lë të gjithëve pafjalë (Video)

Një video e publikuar në rrjetet sociale, e cila më parë ishte transmetuar televizionin peruan “Latina Noticias”, në të cilën shihet se si një...