12.2 C
New York
Thursday, March 30, 2023

Buy now

Kjo eshte receta qe grate arabe perdorin per tu rinuar me plot 15 vite, u duhen vetem 3 perberes

Ilaçi tradicional popullor arab, i cili besohet se rinovon trupin, është bërë nga vetëm tre përbërës që tashmë i keni në shtëpi.Kjo pije pihet dy herë në vit dhe për ta bërë ju duhet:100 ml lëng limoni;200 gram mjaltë;50 ml vaj ulliri. Përgatitja: Përziejini të gjithë përbërësit dhe merrni një lugë çaji tri herë në ditë me stomakun bosh. Pra, 15 deri në 20 minuta para vaktit.

Pasi të keni ngrënë të gjithë përzierjen, bëni një pushim për gjysmë viti.Vaji i ullirit ka një efekt të jashtëzakonshëm në trupin e njeriut dhe është i dobishëm për shëndetin. Gjatë gjithë historisë dhe deri më sot, është përdorur për shërimin e djegieve, kujdesin e lëkurës, madje edhe për pastrimin e trupit.

Efektiviteti i vajit të ullirit nuk është vetëm sipërfaqësor dhe ai mund t’ju ndihmojë të luftoni inflamacionet e vazhdueshme të zorrëve dhe stomakut, bakteret dhe kërpudhat, shkruan albeu.com.Konsumimi i rregullt i lëngut të limonit do të ndihmojë në mbrojtjen e trupit, do ta rinojë dhe pastrojë atë. Limoni gjithashtu neutralizon dhe përmirëson kujtesën dhe pastron lëkurën.

Të gjitha format e mjaltit përmbajnë natyrshëm lëndë ushqyese, të cilat kanë një sërë përfitimesh shëndetësore dhe përdorime mjekësore. Në fakt, mjalti është përdorur gjatë historisë si një ilaç popullor për shëndetin e mirë, imunitetin dhe shumë sëmundje.Gjatë pushimit gjysmë viti, pini çaj xhenxhefili çdo ditë.

Hidhni gjysmë luge çaji xhenxhefil të grirë me 200 ml ujë të vluar. Shtoni pak lëng limoni, për shije. Asnjëherë mos shtoni mjaltë ose sheqer në këtë çaj. Pasi të mësoheni me forcën e shijes, rrisni sasinë e xhenxhefilit në një lugë çaji të tërë kur bëni çaj./albeu.com/

Related Articles

Futbollisti shqiptar i bën dhuratën e pazakontë Luizit me shifer marramendëse?

Artisti i mirënjohur shqiptar, Luiz Ejlli, i njohur dikur për këngët e tij, u tërhoq nga bota e “showbizz”-it, por tani është rikthyer me...

‘Ty dhe Luizin çift gjithë jetën’ Kiara publikon videon e gjyshes duke folur për Luizin dhe për të

Kiara Tito hyri ne shtepine e Big Brother Vip Albania me 24 dhjetor dhe vetem nje dite me pas banori tjeter Luizi shprehu pelqimin...

Sahiti nga Skenderaj që gatuante fli për gruan e sëmurë tash ka mbetur i vetëm, ai rrëfehet mes emocionesh

Sahit Prekazi, qytetari nga Komuna e Skenderajt, tashmë po jeton i vetëm në shtëpinë e tij. Ai ishte bërë viral përmes një imazhi ku shfaqej...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Futbollisti shqiptar i bën dhuratën e pazakontë Luizit me shifer marramendëse?

Artisti i mirënjohur shqiptar, Luiz Ejlli, i njohur dikur për këngët e tij, u tërhoq nga bota e “showbizz”-it, por tani është rikthyer me...

‘Ty dhe Luizin çift gjithë jetën’ Kiara publikon videon e gjyshes duke folur për Luizin dhe për të

Kiara Tito hyri ne shtepine e Big Brother Vip Albania me 24 dhjetor dhe vetem nje dite me pas banori tjeter Luizi shprehu pelqimin...

Sahiti nga Skenderaj që gatuante fli për gruan e sëmurë tash ka mbetur i vetëm, ai rrëfehet mes emocionesh

Sahit Prekazi, qytetari nga Komuna e Skenderajt, tashmë po jeton i vetëm në shtëpinë e tij. Ai ishte bërë viral përmes një imazhi ku shfaqej...

Foto e bujshme| Policia futet shtëpinë e barit, shqiptari në Angli fshihet mbi çati

Në mediat angleze po qarkullon një foto e një personi që po qëndron mbi çati ndërsa policia gjendet në dritare duke kontrolluar pikërisht për...

Gënjeu sa ishte në Big Brother, Xhulit i zbulohet e vërteta pak ditë pas doli nga shtëpia

Gënjeu sa ishte në Big Brother, Xhulit i është zbuluar e vërteta pak ditë pas doli nga shtëpia më e famshme në vend. Modelja bukuroshe...