9.8 C
New York
Thursday, March 30, 2023

Buy now

Mjeku okulist bën deklaratën e fortë: Mbani famijet larg nga këto gjëra

Mjeku okulist Bledi Kruja u ka bërë apel prindërve që të mbajnë larg fëmijët nga teknologjia, aparatet celulare dhe tabletat që përdoren gjerësisht sot për lojëra. Sipas tij, kjo shkakton miopinë e syrit.Në një intervistë në emisionin “Jeto me Orën”, mjeku tha se fëmijët duhet të qëndrojnë sa më larg këtyre pajisjeve deri në moshën 12 vjeçare.

“Përdorimi i teknologjisë shkakton shfaqjen e miopisë tek fëmijët e vegjël. Dhe për këtë arsye prindërit nuk duhet të tregohen neglizhentë me ta, por të mundohen që t’i mbajnë sa më larg përdorimit të tyre në një periudhë të paktën mbi 12 vjeccare.

Ti kushtojnë sa më shumë kohë dhe një mënyrë e mirë është dhe shëtitja në natyrë, pasi i ndihmon ata në qartësimin e shikimit”, u shpreh mjeku okulist Bledi Kruja.

Përveç miopisë, një arsye tjetër pse fëmijët duhet të qëndrojnë sa më larg këtyre pajisjeve teknologjike është dhe diabeti. “Diabeti cilësohet si pandemi e kohëve moderne dhe kjo shpeshherë është dhe shkak i sëmundjeve të syve”, përmbylli ai.

Related Articles

Futbollisti shqiptar i bën dhuratën e pazakontë Luizit me shifer marramendëse?

Artisti i mirënjohur shqiptar, Luiz Ejlli, i njohur dikur për këngët e tij, u tërhoq nga bota e “showbizz”-it, por tani është rikthyer me...

‘Ty dhe Luizin çift gjithë jetën’ Kiara publikon videon e gjyshes duke folur për Luizin dhe për të

Kiara Tito hyri ne shtepine e Big Brother Vip Albania me 24 dhjetor dhe vetem nje dite me pas banori tjeter Luizi shprehu pelqimin...

Sahiti nga Skenderaj që gatuante fli për gruan e sëmurë tash ka mbetur i vetëm, ai rrëfehet mes emocionesh

Sahit Prekazi, qytetari nga Komuna e Skenderajt, tashmë po jeton i vetëm në shtëpinë e tij. Ai ishte bërë viral përmes një imazhi ku shfaqej...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Futbollisti shqiptar i bën dhuratën e pazakontë Luizit me shifer marramendëse?

Artisti i mirënjohur shqiptar, Luiz Ejlli, i njohur dikur për këngët e tij, u tërhoq nga bota e “showbizz”-it, por tani është rikthyer me...

‘Ty dhe Luizin çift gjithë jetën’ Kiara publikon videon e gjyshes duke folur për Luizin dhe për të

Kiara Tito hyri ne shtepine e Big Brother Vip Albania me 24 dhjetor dhe vetem nje dite me pas banori tjeter Luizi shprehu pelqimin...

Sahiti nga Skenderaj që gatuante fli për gruan e sëmurë tash ka mbetur i vetëm, ai rrëfehet mes emocionesh

Sahit Prekazi, qytetari nga Komuna e Skenderajt, tashmë po jeton i vetëm në shtëpinë e tij. Ai ishte bërë viral përmes një imazhi ku shfaqej...

Foto e bujshme| Policia futet shtëpinë e barit, shqiptari në Angli fshihet mbi çati

Në mediat angleze po qarkullon një foto e një personi që po qëndron mbi çati ndërsa policia gjendet në dritare duke kontrolluar pikërisht për...

Gënjeu sa ishte në Big Brother, Xhulit i zbulohet e vërteta pak ditë pas doli nga shtëpia

Gënjeu sa ishte në Big Brother, Xhulit i është zbuluar e vërteta pak ditë pas doli nga shtëpia më e famshme në vend. Modelja bukuroshe...