18.3 C
New York
Sunday, October 1, 2023

Buy now

Një mësim që nuk do ta harroni kurrë: Më i bekuar është ai që jep se ai që merr!!!

Një student i ri doli për shëtitje me profesorin e tij. Ndërsa po ecnin dhe po flisnin, në anën e kundërt të rrugës panë një palë këpucë të vjetra, që me sa duket i përkisnin një fshatari të varfër që punonte aty pranë në arën e tij dhe tashmë kishte mbaruar punën…

Studenti i tha profesorit: “Të bëjmë shaka me këtë fshatarin”. Ne do t’i fshehim këpucët e tij dhe më pas do të fshihemi pas shkurreve dhe do të shikojmë se çfarë bën ai ndërkohë që i kërkon.”

Profesori iu përgjigj: “Djalosh, mos bëj kurrë shaka për hallin dhe mjerimin e dikujt tjetër. Por duke qenë se jeni i pasur, mund t’i jepni vetes më shumë kënaqësi se kjo. Vendos një monedhë floriri në secilën këpucë dhe më pas do të fshihemi në shkurre dhe do të shikojmë reagimin e tij”.

Studenti e bëri këtë dhe të dy u fshehën pas një shkurre aty pranë. Fshatari mbaroi punën dhe shpejt erdhi nga fusha në vendin ku kishte lënë këpucët dhe pallton.

Teksa po vishte pallton, futi njërën nga këmbët në këpucë dhe ndjeu diçka brenda. Në fillim ai mendoi se ishte një guralec, por shpejt e kuptoi se ishte një monedhë ari.

Të gjithë e shikuan monedhën e arit të habitur, u kthyen dhe më pas e panë për pak kohë të menduar. Ai u kthye përsëri, por nuk pa njeri. Vuri monedhën në xhep dhe shkoi të vishte këpucën tjetër.

Por për habinë e tij të madhe, ai gjeti edhe një monedhë ari në të. Ai u pushtua papritmas nga emocionet dhe ra në gjunjë, ngriti kokën drejt qiellit dhe filloi të thoshte një lutje falënderimi.

Në lutjen e tij ai përmendi gruan e tij të sëmurë rëndë dhe të pafuqishme, për fëmijët e tij që nuk kanë as bukë për të ngrënë dhe tani falë dorës së padukshme që i dërgoi florinjtë, ata më në fund do të shpëtojnë.

Studenti qëndroi i prekur thellë dhe me lot në sy. Profesori e pyeti: “Nëse do të kishit bërë një shaka me të, ashtu siç kishte menduar, a do të të kishte bërë kjo më e lumtur se sa tani?”

I riu iu përgjigj: “Profesor, më ke dhënë një mësim që nuk do ta harroj kurrë!” Tani i kuptoj shumë fjalët që nuk i kuptoja më parë: “Lum ai që jep se ai që merr!”

Pra, kur mund të bëni mirë, mos u pendoni. Thjesht ndiqni rrugën e vlerave të vërteta.

Related Articles

“Trafikut Urban“ i shtohet edhe një shofere

Mehreme Brahimi është shoferja e tretë që i është bashkuar ndërmarrjes “Trafiku Urban”. Kryeshefi i “Trafikut Urban“, Burim Maraj, është shprehur i kënaqur me përparimet...

Luiz Ejlli emocionon rrjetin me surprizën për fansin me aftësi të veçanta

Luiz Ejlli në koncertin e tij të fundit, ka udhëtuar më herët drejt Shkodrës për të takuar Denisin, një djalë më aftësi të kufizuara....

Ekskluzive | Sulmuan brutalisht mërgimtarin, këta janë katër vëllezërit e arrestuar në Istog

Një rrahje brutale ka ndodhur këtë javë në komunën e Istogut. Një bashkatdhetar derisa ishte në veturë me gruan e tij sulmohet nga katër...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

“Trafikut Urban“ i shtohet edhe një shofere

Mehreme Brahimi është shoferja e tretë që i është bashkuar ndërmarrjes “Trafiku Urban”. Kryeshefi i “Trafikut Urban“, Burim Maraj, është shprehur i kënaqur me përparimet...

Luiz Ejlli emocionon rrjetin me surprizën për fansin me aftësi të veçanta

Luiz Ejlli në koncertin e tij të fundit, ka udhëtuar më herët drejt Shkodrës për të takuar Denisin, një djalë më aftësi të kufizuara....

Ekskluzive | Sulmuan brutalisht mërgimtarin, këta janë katër vëllezërit e arrestuar në Istog

Një rrahje brutale ka ndodhur këtë javë në komunën e Istogut. Një bashkatdhetar derisa ishte në veturë me gruan e tij sulmohet nga katër...

“Njërit i është amputu këmba” – Kjo është gjendja shëndetësore e tre të plagosurve në Skenderaj

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë pas mesnate në një kafene në fshatin Runik të Skenderajt, ku si pasojë e të shtënave ka...

Për çfarë shërbente lokali ku ndodhi vrasja në Skenderaj dhe sa persona u përfshinë- Insajderi sjell detaje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit ta sotëm në një lokal në fshatin Runik të Skenderajt. Një person...
tv/7c7bbd1d38e881a78f5888586341c0e344ac74e92b66eec7e13baa58bdb7263f.js">