23.5 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Çfarë i ndodh zemrës gjatë agjërimit

Çfarë i ndodh zemrës gjatë agjërimit
Agjërimi shkakton ndryshime në trup gjatë periudhave kur nuk marrim ushqim.

Kardiologu Dennis Bruemmer vë në dukje disa përfitime të agjërimit për periudha të shkurtra, raporton blogu “Clevelandclinic”.

Duke reduktuar konsumimin e ushqimit për një periudhë të caktuar çdo ditë, agjërimi nxit mekanizmat e pastrimit të trupit.

Studimet tregojnë se agjërimi mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, kolesterolit, kontrollimin e diabetit dhe në humbjen e peshës.

Doktori Bruemmer thekson rëndësinë e zbutjes së faktorëve të rrezikut si presioni i lartë i gjakut, kolesterolit, diabeti dhe peshës, të cilët janë të lidhura me sëmundjet e zemrës.

Rekomandohet të konsumojmë ushqim në mënyrë moderuar edhe gjatë periudhave kur nuk jemi duke agjëruar, së bashku me marrjen e ekuilibruar të vitaminave dhe karbohidrateve.

Agjërimi gjithashtu shoqërohet me përfitime për trajtimin e kancerit dhe humbjen e peshës.

Related Articles

Artistët tanë mblidhen për iftar, nuk do ta besoni si e quajn iftarin

Muaji i Ramazanit bën bashkë edhe artistët tanë. Disa nga ta natën e sotme zgjodhën ta bëjnë iftarin së bashku. Në mesin e tyre është Ledri,...

As Remzie Osmani nuk iu shpëton operacioneve plastike, duket tjeter person

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Remzie Osmani, është mjaftë e angazhuar. Ani pse është bërë edhe gjyshe e një mbese dhe nipi, Remzia po...

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze Festa Qoqaj është një nga influenceret me te njohura shqiptare. Ajo inspiron ajzat se si te vishen ne...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Artistët tanë mblidhen për iftar, nuk do ta besoni si e quajn iftarin

Muaji i Ramazanit bën bashkë edhe artistët tanë. Disa nga ta natën e sotme zgjodhën ta bëjnë iftarin së bashku. Në mesin e tyre është Ledri,...

As Remzie Osmani nuk iu shpëton operacioneve plastike, duket tjeter person

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Remzie Osmani, është mjaftë e angazhuar. Ani pse është bërë edhe gjyshe e një mbese dhe nipi, Remzia po...

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze Festa Qoqaj është një nga influenceret me te njohura shqiptare. Ajo inspiron ajzat se si te vishen ne...

Menaxheri i Bardhit bën veprimin e papritur për ‘inat’ të Bardhit dhe Sarës

Menaxheri i Bardhit bën veprimin e papritur për ‘inat’ të Bardhit dhe Sarës Bardhi tregonte sa ishte në Big Brother se vepronte për punën cfarëdo...

“Do i degjeneroj publikisht” Sara revoltohet dhe reagon ashpër në rrjete sociale

“Do i degjeneroj publikisht” Sara revoltohet dhe reagon ashpër në rrjete sociale. “Faleminderit që shqetësoheni për brekët e mia, por e mira do ishte të...