16.3 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Kjo eshte receta qe grate arabe perdorin per tu rinuar me plot 15 vite, u duhen vetem 3 perberes

Ilaçi tradicional popullor arab, i cili besohet se rinovon trupin, është bërë nga vetëm tre përbërës që tashmë i keni në shtëpi.Kjo pije pihet dy herë në vit dhe për ta bërë ju duhet:100 ml lëng limoni;200 gram mjaltë;50 ml vaj ulliri. Përgatitja: Përziejini të gjithë përbërësit dhe merrni një lugë çaji tri herë në ditë me stomakun bosh. Pra, 15 deri në 20 minuta para vaktit.

Pasi të keni ngrënë të gjithë përzierjen, bëni një pushim për gjysmë viti.Vaji i ullirit ka një efekt të jashtëzakonshëm në trupin e njeriut dhe është i dobishëm për shëndetin. Gjatë gjithë historisë dhe deri më sot, është përdorur për shërimin e djegieve, kujdesin e lëkurës, madje edhe për pastrimin e trupit.

Efektiviteti i vajit të ullirit nuk është vetëm sipërfaqësor dhe ai mund t’ju ndihmojë të luftoni inflamacionet e vazhdueshme të zorrëve dhe stomakut, bakteret dhe kërpudhat, shkruan albeu.com.Konsumimi i rregullt i lëngut të limonit do të ndihmojë në mbrojtjen e trupit, do ta rinojë dhe pastrojë atë. Limoni gjithashtu neutralizon dhe përmirëson kujtesën dhe pastron lëkurën.

Të gjitha format e mjaltit përmbajnë natyrshëm lëndë ushqyese, të cilat kanë një sërë përfitimesh shëndetësore dhe përdorime mjekësore. Në fakt, mjalti është përdorur gjatë historisë si një ilaç popullor për shëndetin e mirë, imunitetin dhe shumë sëmundje.Gjatë pushimit gjysmë viti, pini çaj xhenxhefili çdo ditë.

Hidhni gjysmë luge çaji xhenxhefil të grirë me 200 ml ujë të vluar. Shtoni pak lëng limoni, për shije. Asnjëherë mos shtoni mjaltë ose sheqer në këtë çaj. Pasi të mësoheni me forcën e shijes, rrisni sasinë e xhenxhefilit në një lugë çaji të tërë kur bëni çaj./albeu.com/

Related Articles

Artistët tanë mblidhen për iftar, nuk do ta besoni si e quajn iftarin

Muaji i Ramazanit bën bashkë edhe artistët tanë. Disa nga ta natën e sotme zgjodhën ta bëjnë iftarin së bashku. Në mesin e tyre është Ledri,...

As Remzie Osmani nuk iu shpëton operacioneve plastike, duket tjeter person

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Remzie Osmani, është mjaftë e angazhuar. Ani pse është bërë edhe gjyshe e një mbese dhe nipi, Remzia po...

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze Festa Qoqaj është një nga influenceret me te njohura shqiptare. Ajo inspiron ajzat se si te vishen ne...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Artistët tanë mblidhen për iftar, nuk do ta besoni si e quajn iftarin

Muaji i Ramazanit bën bashkë edhe artistët tanë. Disa nga ta natën e sotme zgjodhën ta bëjnë iftarin së bashku. Në mesin e tyre është Ledri,...

As Remzie Osmani nuk iu shpëton operacioneve plastike, duket tjeter person

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Remzie Osmani, është mjaftë e angazhuar. Ani pse është bërë edhe gjyshe e një mbese dhe nipi, Remzia po...

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze Festa Qoqaj është një nga influenceret me te njohura shqiptare. Ajo inspiron ajzat se si te vishen ne...

Menaxheri i Bardhit bën veprimin e papritur për ‘inat’ të Bardhit dhe Sarës

Menaxheri i Bardhit bën veprimin e papritur për ‘inat’ të Bardhit dhe Sarës Bardhi tregonte sa ishte në Big Brother se vepronte për punën cfarëdo...

“Do i degjeneroj publikisht” Sara revoltohet dhe reagon ashpër në rrjete sociale

“Do i degjeneroj publikisht” Sara revoltohet dhe reagon ashpër në rrjete sociale. “Faleminderit që shqetësoheni për brekët e mia, por e mira do ishte të...