10.5 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Presidenti Erdogan u premton të prekurve nga tërmeti se brenda një viti do t’u ndërtojë ndërtesa të reja

Të paktën 8.574 persona humbën jetën dhe 49.133 të tjerë u plagosën pas dy tërmeteve të fuqishme që tronditën Türkiyen jugore të hënën, deklaroi sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu.

Erdoğan vizitoi sot rajonin Kahramanmaraş, i cili ishte më i godituri nga tërmeti shkatërrues dhe vlerësohet të jetë fatkeqësia më e rëndë që ka goditur vendin në 100 vitet e fundit.

“Deri më tani kemi 8.574 të vdekur, 49.133 të plagosur dhe 6.444 ndërtesa janë shembur”, tha Erdoğan në një konferencë për media pas vizitës në lagjen e tendave.

Më tej ai tha se shteti ka mobilizuar të gjitha resurset dhe organizatat e tij në krye me AFAD. “Qytetarët tanë nuk duhet të shqetësohen, nuk do t’i lëmë kurrë të mbesin në rrugë”, tha Erdoğan.

Presidenti Erdoğan tha se qytetarëve të prekur nga tërmeti u janë ofruar ambiente të volitshme akomodimi në hotele në qytetet Antalya, Mersin dhe Alanya, në bregdetin jugor të Türkiye-s. Të gjithë qytetarët që dëshirojnë mund të shkojnë drejt këtyre qyteteve, ku do t’u sigurohet gjithçka dhe që do të lehtësojë punën e shërbimeve të shpëtimit në terren në periudhën e ardhshme.

Erdoğan shtoi se të gjitha familjet e prekura nga tërmeti do të paguhen nga 10 mijë lira secila, si lehtësim në këto momente të vështira.

“Qëllimi ynë është të kryejmë operacione masive strehimi në 10 qytete në vitin e ardhshëm, ashtu siç bëmë në provincat e tjera ku kemi përjetuar fatkeqësi”, shtoi ai.

Sipas të dhënave të AFAD-it janë ngritur gjithsej 50.818 tenda për të mbijetuarit. Në terren janë dërguar edhe 5.434 automjete, përfshirë ekskavatorë, traktorë dhe buldozerë.

Për të përshpejtuar operacionet e kërkim-shpëtimit, Türkiye shpalli të martën gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në dhjetë provinca – Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë, epiqendra e të cilave ishte në provincën Kahramanmaraş, goditën 10 provinca dhe prekën më shumë se 13 milionë njerëz.

Lëkundjet u ndjenë edhe në Sirinë fqinje, duke shkaktuar mijëra të vdekur dhe të plagosur si dhe dëme të mëdha.

Si pasojë e tërmetit në Sirinë fqinje, jetën kanë humbur të paktën 2530 persona dhe 4645 të tjerë janë plagosur.

Related Articles

Artistët tanë mblidhen për iftar, nuk do ta besoni si e quajn iftarin

Muaji i Ramazanit bën bashkë edhe artistët tanë. Disa nga ta natën e sotme zgjodhën ta bëjnë iftarin së bashku. Në mesin e tyre është Ledri,...

As Remzie Osmani nuk iu shpëton operacioneve plastike, duket tjeter person

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Remzie Osmani, është mjaftë e angazhuar. Ani pse është bërë edhe gjyshe e një mbese dhe nipi, Remzia po...

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze Festa Qoqaj është një nga influenceret me te njohura shqiptare. Ajo inspiron ajzat se si te vishen ne...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Artistët tanë mblidhen për iftar, nuk do ta besoni si e quajn iftarin

Muaji i Ramazanit bën bashkë edhe artistët tanë. Disa nga ta natën e sotme zgjodhën ta bëjnë iftarin së bashku. Në mesin e tyre është Ledri,...

As Remzie Osmani nuk iu shpëton operacioneve plastike, duket tjeter person

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Remzie Osmani, është mjaftë e angazhuar. Ani pse është bërë edhe gjyshe e një mbese dhe nipi, Remzia po...

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze

Festa Qoqaj prezanton veturën e saj super luksoze Festa Qoqaj është një nga influenceret me te njohura shqiptare. Ajo inspiron ajzat se si te vishen ne...

Menaxheri i Bardhit bën veprimin e papritur për ‘inat’ të Bardhit dhe Sarës

Menaxheri i Bardhit bën veprimin e papritur për ‘inat’ të Bardhit dhe Sarës Bardhi tregonte sa ishte në Big Brother se vepronte për punën cfarëdo...

“Do i degjeneroj publikisht” Sara revoltohet dhe reagon ashpër në rrjete sociale

“Do i degjeneroj publikisht” Sara revoltohet dhe reagon ashpër në rrjete sociale. “Faleminderit që shqetësoheni për brekët e mia, por e mira do ishte të...