1.2 C
New York
Friday, March 1, 2024

Buy now

Vdekja e dyshimit kosovarit në burgun e Serbisë, Norvegjia paralajmëron shtetin serb

Ministria e Punëve të Jashtme e Norvegjisë ka bërë të ditur se janë të informuar për vdekjen e Artan Zymberit më nënshtetësi norvegjeze në burgun e Mitrovicës Sremit në Serbi, për të cilin familja Zymberi pretendon se është vrarë vetëm sepse kishte tatuazh në gjoks Adem Jasharin, emblemën e UÇK-së dhe Skënderbeun.

Për këtë autoritet norvegjeze thonë se do të kërkojnë sqarime nga ato serbe për t’u njoftuar se çfarë ka ndodhur.

“Shërbimi i Jashtëm Norvegjez ka njoftuar të afërmit dhe ka ofruar ndihmë konsullore për familjen”, thuhet në përgjigjen e MPJ-së norvegjeze. Autoritetet lokale janë përgjegjëse për kushtet e burgjeve në Serbi, duke përfshirë shëndetin dhe sigurinë e të burgosurve. Çdo pyetje në lidhje me rrethanat e vdekjes duhet t’u drejtohet autoriteteve serbe”, thuhet në përgjigjen e MPJ-së së Norvegjisë për Abanianpost.

Por, nuk kanë dhënë më shumë detaje për rastin në fjalë, pasi siç kanë thënë “për shkak të legjislacionit norvegjez për detyrën e fshehtësisë”.

Periskopi po vazhdon të raportoj për rastin, ku së fundi ka folur edhe axha i të ndjerit Nexhat Zymberit, ku tha se familjarët shkuan ta marrin kufomën por u kthyen prapa nga Serbia.

Zymberi po ashtu në një prononcim për Periskopin, i ka hedhur dyshimet për vrasjen e nipit të tij për shkak të tatujave kombëtare që kishte i ndjeri Artan në trup.

“Çka po di unë, e kanë zënë me do tableta, hapa, nuk e di as vet me çfarë hapa dhe u burgos atje. Dhe madje e kanë dënuar me tre vjet”, ka shkruar ai. Ne po dyshojmë se ky ka pasur, tatuazh, Adem Jasharin në gjoks, Skënderbeun në tjetrën anë, shqiponjën, ka pasur edhe emblemën e UÇK-së. Ky nuk e ka ditur as gjuhën serbe, se ai u lind e rritë në Norvegji. Kanë dyshime se serbët gjithçka bëjnë”, ka shtuar ai.

KMDLNj kërkon që sërish të bëhet obduksioni

Ndërsa Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka kërkuar nga familjarët që sërish të bëhet obduksioni për të, deri në pasqyrimin e rrethanave të vdekjes së tij.

“KMDLNj rekomandon familjen e të ndjerit që pas tërheqjes së kufomës së të ndjerit Artan Zymberi të kërkojë që të bëhet përsëri obduksioni dhe ekspertizë shtesë për të hequr dilemat apo vërtetuar dyshimet e vdekjes”.

Nga komunikata e KMDLNJ-së bëhet e ditur se i ndjeri ishte i dënuar me 3 vite burg në mbajtje të dënimit mbi 1 vit, ndërsa në fillim të vitit të ardhshëm do të transferohej në një institucion korrektues në Norvegji, ku do të mbante dënimin e mbetur./PERISKOPI/

Related Articles

Uau! Alba paska shtëpi super luksoze, ndan pamjet e luksit që po jeton!

Ish banorja e Big Brother Vip Kosova është goxha aktive në rrjetet sociale. Ajo ka hapur një pyetësor për ndjekësit në Instagram ku përgjigjet në...

Lumbardhi largohet nga Kaderi, bën deklaratën e papritur në rrjete sociale!

Lumbardhi largohet nga Kaderi, bën deklaratën e papritur në rrjete sociale! Lumbardh Salihu, fituesi i BBVK përpos cmimit të madh brenda asaj shtëpie gjeti edhe...

E papritur, një polic i shkruan privatisht dhe flirton me Vesen pasi i ndihmoi me një çështje

E papritur, një polic i shkruan privatisht dhe flirton me Vesen pasi i ndihmoi me një çështje Modelja dhe influencuesja nga Gjilani, Vesa Vllasaliu, ka...

Stay Connected

246,663FansLike
102,630FollowersFollow
1,250SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Uau! Alba paska shtëpi super luksoze, ndan pamjet e luksit që po jeton!

Ish banorja e Big Brother Vip Kosova është goxha aktive në rrjetet sociale. Ajo ka hapur një pyetësor për ndjekësit në Instagram ku përgjigjet në...

Lumbardhi largohet nga Kaderi, bën deklaratën e papritur në rrjete sociale!

Lumbardhi largohet nga Kaderi, bën deklaratën e papritur në rrjete sociale! Lumbardh Salihu, fituesi i BBVK përpos cmimit të madh brenda asaj shtëpie gjeti edhe...

E papritur, një polic i shkruan privatisht dhe flirton me Vesen pasi i ndihmoi me një çështje

E papritur, një polic i shkruan privatisht dhe flirton me Vesen pasi i ndihmoi me një çështje Modelja dhe influencuesja nga Gjilani, Vesa Vllasaliu, ka...

Albina Kelmendi bën deklaratën e papritur për Labin, para të gjithëve

Albina Kelmendi bën deklaratën e papritur për Labin, para të gjithëve Labinot Gashi pak ditë me parë ka njoftuar ndjekësit se është larguar nga KTV,...

Big Mama feston ditëlindjen, nuk do besoni sa vjeç mbushi këngëtarja!

Big Mama feston ditëlindjen, nuk do besoni sa vjeç mbushi këngëtarja! Këngëtarja e njohur nga Tetova, Big Mama sot ka festuar ditëlindejen. Këngëtarja mjaft e dashur...